Skip to main content
Numerus Clausus

Numerus Clausus – czyli czasem matura nie ma znaczenia.

Ile kierunków objętych jest Numerus Clausus ?

Jak już zapewne przeczytaliście w artykule „Na początek” w Niemczech istnieją kierunki studiów na które nie można dostać się od tak –  z ulicy (kierunki z Numerus Clausus) jak i takie na które w zasadzie naboru nie ma, i wystarczy się na nie zapisać.
W zależności od Landu rozbieżność jest bardzo duża, co pokazuje poniższa grafika:

Kierunki studiów z Numerus Clausus
Źródło: https://www.noz.de

W Thüringen ogranicza się dostęp tylko do ok 25% kierunków, ale w Bremmen czy w Hamburgu już znaczna większość (ponad 70%) objęta jest ograniczeniami.
Co ciekawe tylko medycyna, stomatologia i farmacja objęte są ograniczeniem w skali całego kraju. Decyzja o ograniczeniu dostępu do wszystkich innych kierunków pozostawiana jest do rozstrzygnięcia poszczególnym Landom.
Oczywiście jak się domyślacie kierunki z limitowaną liczbą przyjęć, to kierunki chodliwe m.in.

  • Prawo (Jura/Rechtswissenschaft)
  • Ekonomia (BWL)
  • Matematyka
  • kierunki przyrodnicze

Czy tylko „słabe” kierunki nie mają Numerus Clausus ?

Nie. Są na przykład uczelnie które oferują prawo bez Numerus Clausus (jak Viadrina) … chcesz być prawnikiem, stajesz w kolejce, zapisujesz się i już (no, jeszcze tylko trzeba studia skończyć i zdać egzamin)
Inną sprawą jest fakt, że niemieckie uczelnie to bardzo często wielkie molochy z tysiącami studentów. Dla przykładu na Uniwersytecie w Hagen kształci się 77 tys. osób (dla porównania na Uniwersytecie Warszawskim 44 tys). Poza tym, w przeciwieństwie do Polski, większość kierunków startuje zarówno w semestrze zimowym jak i letnim. Te dwa fakty sprawiają, że niektóre uczelnie mogą sobie pozwolić na udostępnienie nawet bardzo pożądanych kierunków bez ograniczeń.

Na pewno pierwsze czym powinniście się zainteresować wybierając uczelnie lub kierunek studiów lub uczelnie  Numerus Clasusus.

Dodaj komentarz